Volonterskom akcijom darivanja knjiga obogaćen Kutić za čitanje 12.06.20.  sanja.susnjara1

Završila je volonterska akcija darivanja knjiga u organizaciji Knjižnice OŠ Klinča Sela kojom su učenici i djelatnici škole poslali važnu poruku ne samo o važnosti čitanja nego i o darivanju kao preduvjetom razvijanja empatije, zahvalnosti i velikodušnosti kod djece i mladih. Potaknuti Međunarodnim danom darivanja knjiga koji se obilježava 14. veljače, već četvrtu godinu za redom u veljači i ožujku učenici i djelatnici škole pozvani su darovati knjige i slikovnice. Unatoč situaciji sa COVID-19, akcija je uspješno privedena kraju, a knjige su početkom lipnja donirane udruzi Eduka koja se bavi ne samo programima obrazovanja za nezaposlene, nego i potrebama najmlađih članova društva. Prikupljene knjige i slikovnice obogatit će malu knjižnicu udruge koju su nazvali Kutić za čitanje, a mali i veliki korisnici instrukcija i priprema za školu i maturu, koristit će darovani sadržaj, kako ove tako i narednih godina, rekla je volonterka Željka Gojšić ispred udruge Eduka te istaknula i važnost učvršćivanja suradnje sa OŠ "Klinča Sela".

Željka i Sanja Davorka i Sanja Sanja i Davorka

Iz ovakvih akcija vidljiva je želja svih dionika da djeca budu okružena knjigama od najranije dobi i da svako dijete ima priliku odrasti uz slikovnicu i čitanje, kao jednim od glavnih preduvijeta u proširivanju rječnika, savladavanju procesa učenja i razvijanju kritičkog mišljenja i osobnosti djeteta. Ova akcija je i jedan doprinos sinergiji škole, lokalne zajednice, obitelji i pojedinaca, ističe logopedica Davorka Gorek. Knjižničari u Hrvatskoj prikupljaju slikovnice pod geslom „Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj! Ova akcija volonterski je projekt koji se provodi u okviru nacionalne kampanje „Čitaj mi“, prikupljanje knjige se prosljeđuju odjelima dječjih bolnica, domovima za djecu, dječjem SOS selu ili nekim drugim dobrotvornim organizacijama. U našoj knjižnici Međunarodni dan darivanja, postao je mjesec darivanja knjigom, kaže knjižničarka Sanja Šušnjara Raić, te naglašava važnost stvaranja okruženja koje potiče na čitanje i izvan školske knjižnice, kao što je Kutić za čitanje udruge Eduka ili nedavno postavljena Mala besplatna knjižnica kao dio međunarodnog projekta Little Free Library na inicijativu Kreativnog studija Zvrk u suradnji sa Ogrankom Matice hrvatske u Jastrebarskom, kazalište Škrabe i OŠ „Klinča Sela“. Sve navedene inicijative na kreativan način potiču na čitanje i u cijeli proces uključuju i lokalnu zajednicu.

Ostali članci u rubrici: događaji i akcije [+]

VIRTUALNE UČIONICE

25 dana do početka nastavne godine [7.9.2020.]