Projekt UKI - završna konferencija 26.11.19.  enovinari

UKI PROJEKT završna konferencija

U našoj školi 26. studenoga 2019. održana je završna konferencija projekta „Umijeće korištenje informacija“. U sklopu projekta, koji je trajao dvije godine, stručno su se usavršavali učitelji koji su kasnije uspješno provodili izvannastavne aktivnosti. Učenici su imali priliku sudjelovati u osam izvannastavnih aktivnosti: Program poticanja čitalačke pismenosti, Priče iz Klinče, Wings of story, Tradicijske vrijednosti Kupinca i Prigorja, Croatian Makers, Program poticanja medijske pismenosti na engleskom jeziku, Razvoj školstva u Općini Klinča Sela i Putujmo s knjigama te radionicama na Institutu Ruđer Bošković u obliku terenske nastave. Na ovaj način unaprjeđivane su različite informacijske pismenosti – digitalna, medijska, čitalačka, multikulturalna, prirodoslovna pismenost te razvoj kompetencija pismenosti na engleskom jeziku.

Iznimno smo ponosni što su rezultat ovoga projekta i dvije izdane knjige koje su autorice ovom prilikom predstavile našim uzvanicima i djelatnicima škole. Učiteljice Slađana Gradski, Petra Miklenić i Tanja Kralj Slovenec su u suradnji sa svojim učenicima napisale i grafički pripremile knjigu “Tradicijske vrijednosti Kupinca i Prigorja”. Kao što su autorice tijekom predstavljanja istaknule, učenici su na ovaj način saznali puno o načinu života, kulturi i vrijednostima koje su bile važne generacijama prije njih. Mnogi učenici su se uključili u folklorna društva gdje nastavljaju njegovati tradiciju i obogaćivati svoje znanje.

Također, naša učiteljica Maja Slamar objavila je knjigu “Razvoj školstva u Općini Klinča Sela”. Knjiga na temeljit, opsežan, ali i zanimljiv način prikazuje na koji način se razvijalo školstvo u ovim prostorima. Tekst je potkrijepljen fotografijama iz prošlosti koje su zajedno s Majom skupljali i njeni učenici, ali i nekim novima koje su nastale tijekom istraživanja. Autorica je istaknula da u knjizi ima mnoštvo zanimljivosti koje nam nije htjela otkriti, ali nas je sve pozvala na čitanje i otkrivanje istih čemu se svakako veselimo.

Ovim putem zahvaljujemo i našim partnerima u projektu: Institutu Ruđer Bošković, Institutu za razvoj i inovativnost mladih i Institutu za razvoj tržišta rada na suradnji i podršci u svim etapama projekta. Veliko hvala i svim učenicima i učiteljima koji su svojim trudom i radom iznijeli ovaj projekt koji je, kao što vidite, donio mnogo pozitivnih i uspješnih izvannastavnih aktivnosti, ali i dvije odlične knjige o kojima će se još dugo govoriti. Hvala i svim roditeljima, bakama i djedovima, udrugama i društvima koji su pomogli učenicima i učiteljima u ostvarivanju njihovih ciljeva. Također, hvala i svim našim dragim uzvanicima koji su se odazvali pozivu i pozorno pratili završnu konferenciju i predstavljanje knjiga. Dašak atmosfere pogledajte na fotografijama, a mi željno iščekujemo i veselimo se idućim projektima i pothvatima naših vrijednih učenika i učitelja.

Tekst: Antonija Karamatić

Ostali članci u rubrici: Proslave-priredbe [+]