Savjeti stručnjaka kako brinuti o sebi i drugima 11.01.21.  pedagog

Poštovani i dragi roditelji/skrbnici, učenici i učenice,

svi smo se proteklih dana našli u situacijama kojih se ponekad bojimo, ne znamo kako bismo reagirali, brinemo za svoje najbliže i hoće li im se nešto dogoditi. Iza nas je vrlo izazovna godina u kojoj smo mnogo toga naučili i proživjeli. Kako bismo jedni drugima olakšali nošenje sa strahom, stručnjaci su ponudili nekoliko korisnih materijala i informacija. Vrijedi pogledati i poslušati.

Otvoreno je nekoliko telefona za stručnu pomoć. Tražiti pomoć oko situacija s kojima se ne možemo sami nositi je izraz hrabrosti. Budimo hrabri zajedno! Smile

Hrabri telefon oglasio je na svojem Facebooku da su aktivne linije za djecu, ali i za mame i tate. Broj za roditelje glasi 0800 0800, dok liniju za djecu zovete na 116 111. Ako smatrate da vam je potrebna podrška i osjećate se preplavljeno informacijama i strahom, Hrabri telefon možete kontaktirati i na mail adresi savjet@hrabritelefon.hr (https://hrabritelefon.hr).

Također, u suradnji s Hrvatskom psihološkom komorom Središnji državni ured za demografiju i mlade pokrenuo je kampanju „Brini o sebi- budi dobro - proŽivi Covid” usmjerenu pomoći mladima, u sklopu koje je otvorena telefonska linija na kojoj se mladi mogu posavjetovati, obratiti za pomoć i podršku na način koji je njima najlakši: SMS porukom, telefonskim razgovorom ili putem WhatsAppa. Za svaku županiju dodijeljen je poseban broj. Na poveznici možete pronaći popis svih brojeva otvorenih za pozive i poruke mladih.

S obzirom na sve nedavne događaje koji kod odraslih, ali i kod djece mogu izazvati određeni strah, tjeskobu, nemir i slične osjećaje, Poliklinika za zaštitu djece i mladih grada Zagreba izdala je publikaciju koja može pomoći djeci da prebrode strah od potresa. Možete ju pronaći na sljedećoj poveznici. Također, izdali su i publikaciju “Mali vodič kroz velike promjene” koja Vam može poslužiti kao podrška u ulozi prirodnih pomagača Vašoj djeci u prvih mjesec do dva nakon traumatskog događaja.  Koncipirana je veoma pregledno i jednostavno u obliku odgovora na pitanja: Što se događa?, Zašto se događa? i Što učiniti?  Autori publikacije su stručnjaci Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, psiholozi prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica, Mia Roje Đapić i Krešimir Prijatelj. Publikaciju možete besplatno preuzeti u PDF formatu na poveznici.

Osim toga, Zagrebačko psihološko društvo održalo je predavanje namijenjeno roditeljima i stručnjacima koji rade s djecom na temu: „Kako biti podrška djeci nakon traumatskih događaja?“. Preporučujemo pogledati i informirati se o mogućnostima pomoći. Djeca su u ovim razdobljima osobito osjetljiva te im naša podrška puno znači.

Naravno, za sva pitanja i pomoć na raspolaganju Vam stoje i stručne suradnice naše škole, kao i razrednici i razrednice. Slobodno nam se obratite. Smile

Ostali članci u rubrici: Kutak za roditelje [+]

31 dana do proljetnog odmora [2.4.2021.]